Carpe Diem, czyli weź plecak i podróżuj!

data: 30/11/2015 || autor: Dawid Szymała

zamknij

Druga odsłona Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczego Carpe Diem organizowanego przez Zespół Szkół w Pilchowicach oraz Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie odbyła się 27 listopada w Pilchowicach. Uczestniczyło w nim około 280 uczniów i nauczycieli z Gliwic, Knurowa, Żernicy i Pilchowic. Na trybunach byli także dorośli mieszkańcy Pilchowic, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście: Pani Ewa Jurczyga – Wicestarosta Powiatu Gliwickiego, Pani Aleksandra Skwara – Wicewójt Gminy Pilchowice, Pani Joanna Jędraszczyk – Kałwak – Inspektor do spraw oświaty Gminy Pilchowicie oraz Dyrektorzy obu placówek Pani Dorota Gumienny i Pan Łukasz Kwiotek.

Byli z nami uczniowie z:
Technikum nr 2 w Gliwicach, ZSO nr 10 w Gliwicach, CKZiU nr 1 w Gliwicach, ZSP w Żernicy, Liceum i Technikum im. I.J. Paderewskiego w Knurowie, na własną rękę przyjechały do nas pojedyncze osoby z IV Liceum w Gliwicach, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gliwicach, Gimnazjum nr 1 z Knurowa i oczywiście uczniowie z Zespołu Szkół w Pilchowicach!

24 śmiałków z 7 szkół postanowiło zmierzyć się w 3 kategoriach konkursowych: Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20, Kategoria B – film z podróży i Kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski. Pula nagród na tegorocznym festiwalu wynosiła 2180zł!
Sponsorami nagród byli: Prezydent Miasta Gliwice Pan Zygmunt Frankiewicz, Wójt Gminy Pilchowice Pan Maciej Gogulla, Dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego z Knurowa Pani Dorota Gumienny, Właścicielka Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic Pani Ika Olszańska oraz Wydawnictwo Helion z Gliwic. Nagrodami za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach były: namiot, śpiwór i plecak, drugie miejsce: zestawy – powerbank + kubek termiczny i za trzecie miejsce: zestaw – torba biodrowa + buffa turystyczna. Były także nagrody przewidziane dla słuchaczy festiwalu, które wręczali wszyscy prelegenci osobą które uważnie słuchały wykładów i znały odpowiedzi na trudne pytania! Wśród tych nagród były: dwa Bony Podarunkowe o wartości 120 zł każdy na Intra Nurkowe od Centrum Nurkowego Atlantyda z Gliwic, cztery bidony turystyczne, sześć książek i przewodników turystycznych i 3 selfistiki.
Nagrodą publiczności za najlepszy pokaz slajdów był zestaw: hamak + bidon, a dla słuchaczy którzy głosowali na pokazy – zestaw: buffa + bidon. Wszystkie nagrody zostały oznaczone przez Agencję Reklamową Etylina z Gliwic.

Punktualnie o dziewiątej festiwal oficjalnie otworzył Dyrektor Zespołu Szkół w Pilchowicach – Pan Łukasz Kwiotek. Pierwszą prelegentką była Iga Olszańska z Centrum nurkowego Atlantyda z Gliwic, która metodą Pecha Kucha opowiedziała o tajnikach nurkowania. Podczas całego festiwalu można było odwiedzać stoisko ze sprzętem nurkowym i wypytywać pracowników Atlantydy o ten fascynujący sport.

Blok I konkursowy rozpoczął się o dziewiątej dwadzieścia i zobaczyliśmy w nim 5 filmów z podróży do Paryża, Gruzji, Norwegii, w Beskid Śląski i o gliwickich harcerzach.
W przerwach pomiędzy blokami osoby spragnione lub głodne mogły zakosztować pysznych tortilli, tart i wielu innych smakołyków przygotowanych przez Bistro Cafe Alibabki!
Podczas festiwalu podziwiać można było wystawę fotograficzną składającą się z prac konkursowych. Ilość zgłoszonych zdjęć w tym roku była rekordowa, czternastu uczniów przygotowało 52 zdjęcia przedstawiające pejzaże górskie.

O godzinie dziesiątej mikrofon przejął gość specjalny festiwalu, niesamowity człowie ze śląska Pan Mieczysław Bieniek – Hajer – urodzony i wychowany w górniczej rodzinie na Śląsku. Przez 27 lat pracował jako górnik w kopalni KWK Wieczorek. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Przez wiele lat prowadził spokojne i szczęśliwe życie, wolne od przygód i szaleństw. Do czasu. W Singapurze budował krematoria, w Indonezji był rybakiem. W Indiach pracował jako pomocnik mleczarza. Spotkał się z Dalajlamą, jako pierwszy Polak na rowerze wjechał do Murmańska (źródło – www.natemat.pl/).
Hajer zaczarował swoją osobą pilchowicką publiczność, opowiadał niesamowite historie, które przeżył podczas wielu podróży a był w 117 krajach na świecie na 4 kontynentach! Na koniec zdradził wszystkim tajemnice taniego i bezpiecznego podróżowania. Poprosił by wszyscy chwycili się za ręce i powiedzieli do osób siedzących obok nas Kocham Cię! Podróżowanie to głównie poznawanie ludzi spotykanych na swojej drodze. Szacunek, miłość i otwarcie na drugiego człowieka to najlepszy sposób by poznać odwiedzany kraj od kuchni i pewność, że gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji znajdzie się ktoś kto nam pomoże, nakarmi, da schronienie wesprze finansowo. Po wykładzie były autografy, wspólne zdjęcia i setki pytań od uczniów.

Blok II konkursowy rozpoczęty został o godzinie dwunastej, a w nim dziewięciu uczniów miało po 6 minut 40 sekund by metodą Pecha Kucha (20 zdjęć x 20 sekund ) opowiedzieć o swoich podróżach. A byli w: Tajlandii, Norwegii, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Tatrach i na Mazurach. Dowiedzieliśmy się także jak odbierają świat osoby niewidome podczas uprawianie turystyki.

Ogromne zainteresowanie festiwalem, bardzo wysoki poziom prac konkursowych, chęć poznawania ciekawych ludzi i nowych form turystyki kwalifikowanej to dowód na to, że Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy to był strzał w dziesiątkę! A nasza młodzież jest okropnie zdolna i głodna świata! Widzimy się za rok w listopadzie w Knurowie!

Pełna Lista Konkursowa:

Kategoria A – slajdy podróżnicze przedstawione metodą Pecha Kucha 20×20
1. Anna Długosz- Chiny- gdzie nowożytność splata się z tradycją
2. Marta Bazan – Gruzja – pasja, przygoda, ryzyko.
3. Karolina Imiołek – Tajlandia czyli chaos w upale.
4. Patrycja Kaszubińska – PZN – czyli ile może zobaczyć osoba niewidoma?
5. Jakub Werwiński – Tajlandia widziana oczami nastoletniego backpakera.
6. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjord
7. Kacper Suchanek – “Pożegnanie lata” – Tatry
8. Karol Reginek – Mazury
9. Monika Skupień – Hola Espana

Kategoria B – film z podróży
1. Klaudia Jezusek – Francja
2. Marta Bazan – Gruzja koniec świata
3. Marta Mikołajczak – Backpackingowo po Sandefjord
4. Wiktoria Szatkowska – „Stożek”
5. Zofia Młotkowska – Szlakiem gliwickich harcerzy

Kategoria C – zdjęcie z podróży temat – pejzaż górski
Karol Reginek, Klaudia Birówka, Anna Długosz, Bartosz Prostański, Wojciech Kotulski, Paulina Różeńska, Bartosz Sawczak, Paulina Kaszubińska, Aleksandra Sobota, Karolina Markiewicz, Martyna Musioł, Arkadiusz Grot, Karolina Frychel i Iga Niebylska.

 

Zapraszamy do wizyty w galerii festiwalu na profilu FB https://www.facebook.com/festiwalcarpediem/

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021