Gra na rurkach

data: 28/04/2016 || autor: DG

zamknij

W środę 27 kwietnia 2016 miała miejsce VI edycja Regionalnego Konkursu z Fizyki dla Gimnazjalistów Od Newtona do Einsteina, który od 2011 roku odbywa się w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego. W tym roku rozpoczęła konkurs część fizyczno-artystyczna, którą był występ grupy BUM BUM Master z Krakowa. Zabawa polegała na tym, że prowadzący imprezę rozdali wszystkim uczniom i nauczycielom plastikowe rurki, których wynalazcą jest Craig Ramsell ze Stanów Zjednoczonych. Rurki były różnej wielkości i różnego koloru. Każda, po uderzeniu np. w otwartą dłoń, wydawała dźwięk o różnej wysokości czyli różnej częstotliwości. W sali gimnastycznej LO obecnych było ponad 200 uczniów z gimnazjów Knurowa, Czerwionki-Leszczyn i Rudzińca. Zadaniem widzów było uderzać rurkami tak, jak pokazywał prowadzący. W efekcie powstawała muzyka – znane standardy i popularne utwory muzyki młodzieżowej. W zabawie uczestniczyli wszyscy – uczniowie i nauczyciele, zbiorowo i indywidualnie. Wszyscy doskonale się bawili jednocześnie ucząc się fizyki poprzez zabawę.

Organizator i prowadzący imprezę – Grzegorz Cuber, nauczyciel fizyki w Paderku, opowiadał anegdoty i zupełnie nieznane wydarzenia z życia Izaaka Newtona i Alberta Einsteina. Ci wielcy fizycy, jak my wszyscy, mieli swoje charaktery, często wcale nie tak wspaniałe, jak ich dokonania naukowe. Newton był mrukiem, nie odzywał się do sąsiadów, nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci. Kiedy zasiadał w parlamencie, przez dwa lata nie odezwał się ani słowem. Jedyne zdanie, które wypowiedział brzmiało: „Zamknijcie do cholery to okno, bo jest mi zimno”. Albert Einstein, mimo swego geniuszu, był bardzo niedobry dla swej żony, traktował ją wyłącznie jako sekretarkę, a swoimi synami nie interesował się w ogóle. Wiemy, że grał na skrzypcach; nie nosił też skarpetek i nosił zawsze tę samą, czarną i mocno zniszczoną marynarkę ze skóry.

Potem gimnazjaliści zasiedli do rozwiązywania zadań. Najlepsi z nich spotkają się w finale 18 maja. Laureaci tegoż konkursu nagradzani są zawsze dyplomami, książkami oraz innymi gadżetami związanymi z Paderkiem. Konkurs od lat cieszy się wielkim zainteresowanie wśród uczniów, co przeczy obiegowej opinii, że fizyka jest trudna i nieciekawa. W Liceum Paderewskiego „Fizyka jest inna niż wszędzie”.

Bum Bum Rurki®

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021