O tym, jak klasy 1c i 2c zwiedzały Teleskop Hubble’a na orbicie okołoziemskiej

data: 10/09/2017 || autor: G C

zamknij

W miniony piątek, 8 września br., cała klasa 1c i część klasy 2c, szczególnie zainteresowana fizyką, pojechały na wycieczkę do Katowic. Program wycieczki obejmował dwie ciekawe imprezy: “Osobliwości Świata Fizyki” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Śląskiego oraz obejrzenie filmu “Teleskop Hubble’a” w kinie IMAX. Oto garść informacji o tych wydarzeniach:

Od 5 do 29 września 2017 roku w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego odbywają się  XXXIII Osobliwości Świata Fizyki. Pokazy oraz wykłady mają  miejsce w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki (Katowice, ul. Uniwersytecka 4).

Spotkania w ramach Osobliwości Świata Fizyki organizowane są przez Pracownię Dydaktyki Fizyki UŚ już od 1984 roku. Ich tematyka związana jest z programem szkolnym. W tym roku uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mieli okazję wysłuchać wykładów: „Elektromagnetyzm wokół nas”, „Fizyka na wakacjach”, „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!”.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a.  24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS – 31.

Od momentu wystrzelenia w 1990 roku teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. HST jest efektem współpracy NASA i ESA. Wspólnie z teleskopami Comptona, Chandra oraz Spitzera  jest częścią programu Great Observatories.

IMAX (ang. Image Maximum) – jeden z alternatywnych systemów kinowych używanych w przemyśle filmowym. Taśma filmowa IMAX ma znacznie większą rozdzielczość niż tradycyjna – powierzchnia użytkowa ma szerokość 58,5 mm i wysokość 70 mm, stąd obraz ma proporcje 1,44:1. Kadr jest ustawiony poziomo, a nie pionowo jak na taśmie filmowej 35 mm.

Dzięki wielkości klatki obraz może być wyświetlany na ogromnym ekranie. Typowy ekran w kinie IMAX ma wymiary 24×18 metrów. Jednak największe na świecie mają ponad 30 metrów wysokości oraz 43 metry szerokości.

 

Jakie były wrażenia uczestników wycieczki ? Najlepiej zapytajcie ich sami. Na koniec kilka zdjęć.

Następne, mam nadzieję że ciekawe imprezy i wycieczki z krainy fizyki, niekoniecznie rozszerzonej – już wkrótce.

 

 

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021