1c z wizytą w KWK “Knurów – Szczygłowice”.

data: 25/11/2017 || autor: G C

zamknij

Wybraliśmy się całą klasą, aby zobaczyć kopalnię. Najbliższa nam jest Kopalnia Węgla Kamiennego “Knurów-Szczygłowice”. Dzięki uprzejmości i zgodzie Dyrekcji Kopalni mogliśmy zwiedzić sztolnię, zwaną ćwiczebną. To właśnie tutaj szkolą się przyszli górnicy, którzy chcą zdobyć atrakcyjny zawód. Nasz przewodnik opowiadał nam bardzo dokładnie o pracy górników na dole, o ich niesamowitym trudzie i ogromnym wysiłku w trakcie wydobywania “czarnego złota”. Wielokrotnie podkreślał, że w kopalni na głębokości 600 m czy 850 m panują ” piekielne ” warunki: : jest bardzo gorąco, trudno się oddycha, jest zagrożenie wybuchu metanu. Jest tam także ciemno, a czasami wieje bardzo silny, lodowaty wiatr. Nie wiem, czy ktokolwiek z nas wybierze taki zawód – praca ciężka, niebezpieczna, a zarobki wcale nie takie znów wysokie, jak niektórzy opowiadają.

Zadawaliśmy przewodnikowi dużo pytań, bo nasz pan od fizyki ciągle nas do tego zachęcał. Wycieczka odbyła się pod hasłem :” Czy w kopalni obowiązują  prawa fizyki ?” Nie na wszystkie pytania, szczególnie te bardzo dociekliwe, otrzymaliśmy odpowiedzi.  Umówiliśmy się na następne spotkanie – wtedy zobaczymy ciekawe filmy o pracy górników i być może zjemy na stołówce słynny górniczy bigos.

Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą wycieczkę. ” Niech żyje nam górniczy stan” !!

 

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021