V Miting Lekkoatletyczny im. Emila Kiszki czyli święto szkolnego sportu

data: 11/10/2019 || autor: DG

zamknij

W minioną środę, 9 października br. na boisku przy liceum ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie odbył się V Miting Lekkoatletyczny im. Emila Kiszki. Udział wzięli w nim, tradycyjnie już, uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu gliwickiego, czyli młodzież z Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie: I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie oraz z Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach.

Sportowe zmagania rozpoczął ceremoniał flagowy, który pod kierownictwem ks. Piotra Larysza przeprowadzili harcerze z I Drużyny Harcerskiej ZHP w Knurowie, następnie uczestnicy naszej małej olimpiady lekkoatletycznej widowiskowo przemaszerowali dookoła boiska, by rozpocząć zmagania w kilku dyscyplinach sportowych. Zebranych gości powitali Waldemar Dombek, starosta gliwicki oraz Dorota Gumienny, dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Na miting przybyli też byli zawodnicy Unii Krywałd, którzy trenowali pod okiem śp. Emila Kiszki: Stefania Grzomba, Sylwia Polak, Marek Lewczuk, Bernard Sładek, Alojzy Plaszczyk, Stefan Pietrzyk, Joachim Sznapka, Wilhelm Zaik, Jolanta Kowol i Elfryda Pluta. Przy tej sportowej okazji, ostatnia z zawodniczek, pani Elfryda otrzymała szczególne gratulacje, ponieważ kilka dni temu, jako 75-latka, przebiegła dystans 10 km w knurowskim biegu, osiągając całkiem dobry czas.

– Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyli i są z nami dawni lekkoatleci z Unii Krywałd. Lekkoatletyka jest bowiem królową wszystkich sportów, wyciska z zawodników przysłowiowy pot, krew i łzy, ale daje ogromną satysfakcję. Jestem dumny, że udało nam się wybudować tak piękne nowoczesne boisko, na którym możemy przeprowadzać nasze powiatowe zawody lekkoatletyczne – mówił Waldemar Dombek, starosta gliwicki.

Głos zabrał także Bernard Sładek, były nauczyciel i lekkoatleta, wychowanek Emila Kiszki, który pięknie i wzruszająco mówił o swoim sportowym mistrzu. Emil Kiszka, ranny podczas II wojny światowej przez wybuchający pocisk doznał wielu obrażeń na twarzy i ciele. Mimo, że jego fizjonomia po tych strasznych przeżyciach została zniekształcona, nigdy się nie załamał, oddał się sportowi i odnosił wielkie sukcesy, zdobywając m.in. tytuł mistrza Polski w skoku w dal oraz w biegach. Triumfował też na Mistrzostwach Europy w Brukseli w 1950 r. oraz na olimpiadzie w Helsinkach  w 1952 r. Pod koniec kariery grał w pikę nożną i, jak głosi legenda, biegał szybciej od piłki…

Pomimo zimna i przeszywającego chłodu, bez deszczu udało się rozegrać zawody. Ponad stu uczniów z powiatowych szkół dało z siebie wszystko. Młodzież  pokazała, że młodość, energia i praca przynoszą sportowe efekty.

Nad poprawnością rozgrywek czuwali Mirosław Gmyz, sędzia główny, nauczyciel z Zespołu Szkól Specjalnych w Knurowie oraz prowadzący zawody Stanisław Rudzki, radny Rady Powiatu Gliwickiego i pomysłodawca oraz inicjator mitingu. W poszczególnych konkurencjach sędziowali, czasy i odległości mierzyli nauczyciele wychowania fizycznego ze wszystkich czterech szkół powiatu gliwickiego. Pomagali im pracownicy Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Współorganizatorem mitingu był Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie.

Poniżej podajemy zwycięzców  w poszczególnych dyscyplinach:

Bieg na 100 m dziewczęta:

 1. Aleksandra Potaczek z ZSZ nr 2 w Knurowie
 2. Kamila Studnicka z ZSZ nr 2 w Knurowie
 3. Renata Lipczyńska z ZSMK w Pyskowicach

Bieg na 100 chłopcy:

 1. Marcel Materla z ZSMK w Pyskowicach
 2. Denis Socha z ZSZ nr 2 w Knurowie
 3. Dariusz Bartnik z LO – ZSIJP w Knurowie

Bieg na 200 m dziewczęta:

 1. Paulina Koczor z ZSZ nr 2 w Knurowie
 2. Paulina Sadło z ZSZ nr 2 w Knurowie
 3. Renata Lipczyńska z ZSMK w Pyskowicach

Bieg na 200 m chłopcy:

 1. Paweł Ziaja z LO – ZSIJP w Knurowie
 2. Mateusz Maśnica z ZSMK w Pyskowicach
 3. Krzysztof Kuraciński z ZSMK w Pyskowicach

Bieg na 400 m dziewczęta:

 1. Wiktoria Furtak z LO – ZSIJP w Knurowie
 2. Wiktoria Krok LO – ZSIJP w Knurowie
 3. Sonia Krzykawska z ZSMK w Pyskowicach

Bieg na 800 m chłopcy:

 1. Filip Lamla z ZSZ nr 2 w Knurowie
 2. Mateusz Maśnica z ZSMK w Pyskowicach
 3. Damian Godula z ZSZ nr 2 w Knurowie

Skok w dal dziewczęta:

 1. Małgorzata Tkocz z ZSZ nr 2 w Knurowie
 2. Annika Geitz z Technikum – ZSIJP w Knurowie
 3. Paulina Biskup z LO – ZSIJP w Knurowie

Skok w dal chłopcy:

 1. Patryk Orylski z Technikum – ZSIJP w Knurowie
 2. Jakub Kotliński z Technikum – ZSIJP w Knurowie
 3. Dariusz Bartnik z LO – ZSIJP w Knurowie

Pchnięcie kula dziewczęta:

 1. Wiktoria Ptaczek z LO – ZSIJP w Knurowie
 2. Justyna Długosz ZSZ nr 2 w Knurowie
 3. Wiktoria Grodoń z ZSZ nr 2 w Knurowie

Pchniecie kulą chłopcy:

 1. Artur Kuśka z Technikum – ZSIJP w Knurowie
 2. Karol Rzepa z Technikum – ZSIJP w Knurowie
 3. Szymon Maśliński z ZSZ nr 2 w Knurowie

Sztafeta 4 x 100 m dziewczęta:

 1. ZSZ nr 2 w Knurowie (Aleksandra Portaczek, Julia Włochowicz, Julia Lis, Kamila Studnicka)
 2. LO – ZSIJP w Knurowie (Elwira Zawada, Anna Musiał, Amelia Stańczyk, Michalina Buchalik)
 3. Technikum – ZSIJP w Knurowie (Wiktoria Bała, Annika Geitz, Oliwia Cembrzyńska, Martyna Mączka)

Sztafeta 4 x 100 m chłopcy:

 1. LO – ZSIJP w Knurowie (Paweł Ziaja, Paweł Polak, Dariusz Bartnik i Grzegorz Suchan)
 2. ZSMK w Pyskowicach (Kamil Sobel, Łukasz Kokoszka, Maksymilian Szafrański, Krzysztof Kuraciński)
 3. ZSZ nr 2 w Knurowie (Marcin Zaboroś, Mateusz Komor, Patryk Kowaliszyn, Dariusz Kornacki)

Sztafeta 4 x 200 m dziewczęta:

 1. LO – ZSIJP w Knurowie (Wiktoria Furtak, Paulina Knapik, Paulina Biskup, Katarzyna Kubik)
 2. ZSZ nr 2 w Knurowie (Małgorzata Tkocz, Justyna Długosz, Paulina Koczor, Karolina Sadło)
 3. ZSMK w Pyskowicach (Renata Lipczyńska, Wiwianna Macha, Karolina Kaszuba, Ramona Gaida)

Sztafeta 4 x 200 m chłopcy:

 1. ZSMK w Pyskowicach (Kacper Kauder, Marcel Materla, Mateusz Maśnica, Aleksander Smoll)
 2. ZSZ nr 2 w Knurowie (Dawid Kocik, Filip Lamla, Dominik Moździerz, Damian Godula)
 3. Technikum – ZSIJP w Knurowie (Szymon Niewiadomski, Grzegorz Nowak, Jacek Nowak, Paweł Sawicki).

MAGDALENA FISZER-RĘBISZ

 

 

 

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021