Uczciliśmy pamięć ks. Alojzego Koziełka

data: 26/11/2015 || autor: DG

zamknij

Poczet Sztandarowy szkoły uświetnił uroczystości poświęcone ks. Alojzemu Koziełkowi, które miały miejsce w miniona niedzielę 22/11/2015.

Ksiądz Alojzy Koziełek urodził się 2 lutego 1879 r. w Jaroniowie koło Głubczyc. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1903 r. W okresie powstań śląskich był kapelanem powstańców. W 1928 r. został proboszczem knurowskiej parafii pw. św. Wawrzyńca. Dzięki Jego staraniom 8 sierpnia 1937 r. dokonano symbolicznego wykopu, który zapoczątkował budowę kościoła pw.św. Cyryla i Metodego.
Wybór patronów nie był przypadkowy – ksiądz Alojzy z bratem Janem, także księdzem, który z nim razem spoczywa, brali udział w dwóch kongresach w czeskim Velehradzie, będącym ze względu na znajdujący tam grób św. Metodego, kolebką wiary Słowian. Ksiądz Koziełek został zapamiętany jako człowiek, który organizował pomoc dla ubogich, fundował ubrania i obuwie dla dzieci, a także pomagał mieszkańcom w znalezieniu pracy.
Zmarł 20 listopada 1949 r i w tą rocznicę jego śmierci odbyło się uroczyste poświęcenie nowego nagrobka.
Odrestaurowany nagrobek prezentuje się godnie i podkreśla rangę osoby, jaką był ksiądz Alojzy Koziełek.

fotorelacja portalu i-knurów tutaj

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021