Co słychać w Gliwicach ?

data: 14/11/2018 || autor: G C

zamknij

We wtorek, 13 listopada, byliśmy w Gliwicach na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. My, to znaczy : Mateusz Malcherek, Natalia Potocka, Seweryn Janowski i Jakub Opólski – wszyscy z grupy rozszerzonej fizyki z klasy 2 c. Naszym opiekunem był nasz Pan od fizyki – Grzegorz Cuber. Nasza czwórka zgłosiła swój udział w XXV Jubileuszowym Konkursie “Fizyka a Ekologia”, organizowanym co roku przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Opiekunami naukowymi byli: pan dr inż. Roman Bukowski i pan dr inż. Rafał Żuchowski. Trzeba dodać, że te warsztaty zorganizował  pan prof. Grzegorz Cuber specjalnie dla nas / innych uczestników nie było/,aby nam pomóc w napisaniu prac na konkurs w Pałacu Młodzieży. Zajęcia były z akustyki, konkretnie mierzyliśmy poziom natężenia dźwięku na gliwickich ulicach . Wzięliśmy w tym celu statywy i przenośne mierniki poziomu dźwięku. Na ul. Konarskiego hałas był rzędu 74 dB /decybeli/, a na wysokości 4 m – 72 dB. Badaliśmy, od jakich czynników zależy ta ilość decybeli. Najwięcej pytań zadawał pracownikom naukowym Politechniki Jakub Opólski.  Mateuszowi te warsztaty bardzo pomogą w napisaniu pracy badawczej, bo wybrał temat zbliżony do naszych pomiarów.

Obejrzeliśmy także laboratoria badawcze w budynku Wydziału Budownictwa / świetna komora bezechowa/ i używane w nich przyrządy /młotki wywołujące hałas/. W drodze powrotnej dyskutowaliśmy bez przerwy na temat tych interesujących warsztatów. Okazało się, że można też poziom hałasu mierzyć własnym smartfonem, mającym odpowiednią aplikację.

Takie wycieczki uczą tego, czego na próżno szukać w naszych  podręcznikach.

Na pewno znowu kiedyś pojedziemy. Fizyka jest taka ciekawa !

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021