Mateusz w Malezji

data: 06/05/2019 || autor: DG

zamknij

Mateusz Malcherek z kl. IIc I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Mateusz wcześniej przeszedł krajowe eliminacje, a w Kuala Lumpur rywalizował z przedstawicielami 27 państw z całego świata. Do udziału w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Malezji pomagał przygotować mu się p. Donat Dubiel, który prowadzi w Knurowie Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki. Wcześniej Mateusz zdobył srebrny medal na XXV Konkursie „Fizyka a Ekologia”, zorganizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

Jako temat swojej konkursowej pracy badawczej Mateusz obrał: Hałas w środowisku. Badał poziomu hałasu zarówno w naszym liceum, jak i szkołach podstawowych miasta Knurowa. Wyniki były dość niepokojące, co skłoniło młodego fizyka do kontynuowania projektu, którego głównym celem byłoby zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych związanej z zagrożeniem, jakim jest hałas. Podczas prac badawczych Mateusz nawiązał współpracę z Politechniką Śląską w Gliwicach – dzięki czemu miał możliwość przeprowadzenia badań w komorze bezechowej oraz pogłosowej. Cennych rad udzielili mu dr Rafał Żuchowski oraz dr Roman Bukowski. Dzięki tej pracy zakwalifikował się na Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców, gdzie zdobył srebrny medal – co było równoznaczne z zakwalifikowaniem na ICYS 2019 (International Conference of Young Scientists – Międzynarodową Konferencja Młodych Naukowców w Malezji). Zaprezentował tam precyzyjny miernik dźwięku, który mogłyby zostać zamontowany w każdej szkole.

Moją pracę musiałem przetłumaczyć na język angielski i przećwiczyć jej prezentowanie w tym języku. Nad poprawnością wszystkiego czuwała moja nauczycielka języka angielskiego pani Joanna Berszakiewicz. Przy powstawaniu mojej  pracy całościowo do momentu zakwalifikowania się na ICYS wspierał mnie Grzegorz Cuber, mój nauczyciel fizyki – mówi Mateusz Malcherek.

Uczeń „Paderka” na konferencji w Malezji zajął trzecie miejsce w kategorii „Inżynieria”. Gratulujemy!

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021