Finalista ICYS 2016 czyli młody naukowiec

data: 29/01/2016 || autor: DG

zamknij

DSC_0333Dominik Romanów, uczeń klasy 1c zdobył brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców, której finał w języku angielskim odbył się w czwartek 28.01.2016 w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Sukces Dominika jest tym większy, że został on zakwalifikowany do udziału w reprezentacji Polski w Finale ICYS 2016, który odbędzie się w kwietniu br. w Rumunii, w uniwersyteckim mieście Cluj-Napoca.

        Dominik jest też  laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyka  a Ekologia”.  Przedstawił w języku angielskim swoją pracę zatytułowaną: URZĄDZENIE, KTÓRE W OPARCIU O EFEKT PIEZOELEKTRYCZNY WYTWARZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ Z HAŁASU. Jury, złożone z profesorów Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej wysoko oceniło urządzenie, którego działanie Dominik zaprezentował przy pełnej widowni w sali audiowizualnej Pałacu Młodzieży. W wykonaniu tego urządzenia pomógł Dominikowi jego tata, pasjonat elektroniki. Tekst pracy pomogli mu przetłumaczyć na język angielski koleżanki i koledzy z klasy, którzy także, wraz z wychowawczynią panią Marzeną Krasoń-Kapłanek przyjechali do Katowic i  dodawali swojemu koledze otuchy w czasie prezentacji. Rodzice Dominika też byli obecni  i denerwowali się chyba bardziej niż on sam.  Dominik wygłosił swoją kwestię swobodnie i płynnie odpowiadał na pytania profesorów  zadawane w języku angielskim, a dotyczące szczegółów działania jego urządzenia. W przygotowaniu wypowiedzi  w języku angielskim pomogła pani  Beata Hulak a nauczyciel fizyki, pan Grzegorz Cuber zachęcił Dominika do udziału w tym konkursie, jego pracę sprawdził i wygładził  pod względem merytorycznym i językowym.

Sukces Dominika ma więc wielu „ojców”, ale najważniejszy jest jego udział w Finale w Rumunii, w którym oprócz Polski wezmą udział reprezentacje 28. krajów z całego świata.  Będzie tam  godnie i z dumą reprezentować Paderka, Knurów i Powiat Gliwicki.

 

«
»
sdfsdfsdf

26/02/2021

wazne

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas pierwszych – STACJONARNIE!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2021